תמיכה
להורים

חינוך הוגן, שוויון הזדמנויות
ומיצוי פוטנציאל

פרקטיקת תמיכה והנחייה מותאמת להורים

תמיכה מותאמת להורים תתבצע לשם קידום הצרכים של הילד ויצירת שוויון הזדמנויות וחינוך הוגן. התמיכה תתבצע כשיח והנחיה על תהליכי למידה או תהליכים חברתיים, תמיכה במשימות של התלמידים או שימוש באמצעים דיגיטליים. 

מטרות:

התאמה לגילאים:

כל הגילאים

מתי בשנה:

לאורך כל השנה

איך מתבצע?

כאשר מדובר על הורים לילדים מאתגרים (מסיבות שונות) או שההורים עצמם חווים קושי מסוים (תרבותי, שפתי, חברתי, קוגניטיבי, כלכלי), יתבצע שיח ממוקד והנחייה להתמודדות והתנהלות במסגרת תהליכים הקשורים בילד: לימודיים, אישיים או חברתיים. השיחה וההנחיה יכולים להתבצע בבית הספר או בבית התלמיד, ביחידים או בקבוצות.

בחלק הראשון של השנה, כדאי למפות את ההורים בכיתה ולאתר לאילו הורים יש קשיים או זקוקים לתמיכה ולהנחייה מותאמת. המחנכת היא זו שצריכה ליזום את המפגש, להציע להורים, לאור העובדה שאלה לא יודעים או מתביישים לעיתים לבקש את העזרה.  כדאי לייצר סדירות קבועה של אחת לתקופה אל מול ההורים, וכן לייצר שיח לפני ובמהלך אירועים לא שגרתיים, למשל: טיול,  מבדקים, משימה לימודית ייחודית, מפגש חברתי, תקופות מצוקה (סגר, מלחמה) ועוד.

בהקשר לנושאים המדוברים, חשוב מאד לתת הנחיות מפורטות וברורות להורים, רצוי הנחיות כתובות. אם ישנם קשיי שפה, רצוי לכתוב בתרגום לשפת האם. לאחר מתן הנחיות או הדרכה, חשוב מאד לוודא את ההבנה של ההורים.

במידה וישנם נושאים שאין ביכולתה של המחנכת לסייע בהם או להנחות את ההורים לגביהם, מומלץ להפנות לגורמים מקצועיים בתוך בית הספר ומחוצה לו, בהתייעצות ותיאום עם יועצת ומנהלת הבית ספר.

דוגמאות לנושאים להנחיה ותמיכה מותאמת:

הדרכה על משימות בית, עזרה בעבודות חקר, הדרכה על הרשמה לאירועים, הדרכה על שימושי מחשב ותוכנות לימודיות, הדרכה על התמצאות באתרים.

בתקופת הלמידה מרחוק נתנו הדרכה פרטנית להורים על האתרים. איתרתי את מי שלא ידע, ראיתי מי לא נכנס והתקשרתי אליהם. חלק מההורים קיבלו מחשב מבית הספר, אז עשינו להם גם הדרכה. אנחנו יודעים שכנראה אם אין להם מחשב אז גם אין להם את המיומנות. צריך גם לתת הנחיות ברורות להורים על המשימות של הילדים. למשל: אני רוצה שהילד יהיה 20 דקות בתוך האתר הזה. 

חשוב מאד לברר הבנה של ההורים, כל שינוי וכל דבר שדורש משהו מיוחד, אני עושה שיחת טלפון, לברר שהם יודעים ושהם מבינים או מבקשת שיחזרו אלי כשהם מבינים. יש שכר לעבודה הזאת – ההורים מוקירי תודה על תשומת הלב“.

(לבנת, מחנכת כיתה א’, בי”ס שכונתי שפירא, תל אביב)

שיתוף:

אוהבים מה שאתם רואים?

רוצים לקבל עוד דברים טובים במייל?

הירשמו ונדאג שתישארו מעודכנים!
דילוג לתוכן