שיח על
כללי התנהגות

חינוך הוגן, שוויון הזדמנויות
ומיצוי פוטנציאל

פרקטיקת שיח על כללי התנהגות במרחבים הדיגיטליים

המרחבים הדיגיטליים, בהם מתרחשת למידה מרחוק, מהווים עבור הילדים מרחבים חדשים והשימוש בהם כרוך בשינוי של אורחות למידה והתנהגות. שיח על כללי התנהגות במרחבים הדיגיטליים הוא חלק מהכשרת התלמידים למיומנויות למידה עצמאיות, בדגש על אוריינות דיגיטלית, ניהול עצמי ומסייע בהתנהלות במרחבים אלה. השיח חשוב גם בהיבטים של מוגנות, תחושת בטחון ושמירה על שיח מכבד ומתאים לערכי המחנכת, הכיתה ובית הספר.

מטרות:

התאמה לגילאים:

כל הגילאים

מתי בשנה:

בזמן למידה מרחוק

איך מתבצע?

כאשר מתבצעת למידה מרחוק, אם במסגרת מספר ימים בודדים או משך תקופה, תתבצע הנחייה לתלמידים על כללי התנהגות ודרכי למידה במסגרת הלמידה המתוקשבת, בין אלה כללי התנהגות בשיעור און ליין (zoom), כללי שיחה בפורום הכיתתי, כללי כתיבה במייל.

כדאי להחליט על הכללים יחד עם התלמידים, לקיים את השיח על הכללים יחד עם התלמידים, לדבר על חשיבות הכללים, על המשמעות שלהם ולאפשר לתלמידים להציע כללים בעצמם. בהתאם לגיל התלמידים, יש להתאים את נושאי השיחה. למשל: בכיתות הגבוהות בהם יש תקשורת ישירה עם המורה בוואטסאפ כדאי לשוחח על כללי שיח, בכיתות הביניים יש להדגיש את חשיבות העבודה עם יומן ומערכת שעות בפינת הלמידה.

גם במקרים בהם הלמידה מרחוק אינה חד פעמית או הופכת לדבר שכיח, חשוב להזכיר את הכללים ולחזור עליהם מפעם לפעם. ניתן גם להכין לתלמידים ולהורים דף מעוצב או כרטיסיה שהם יכולים להדפיס ולתלות בסמוך לפינת הלמידה (בדומה לתליית כללי התנהגות על לוחות הכיתה).

נושאים לשיחה:

  • כללי התנהגות בשיעור זום: מצלמה פתוחה, אופן השתתפות ודיבור, סימונים על המסך, אופן ישיבה ומיקום (שולחן מסודר, לא במיטה), לבוש והופעה, אוכל ושתיה בזמן שיעור, כללי דיבור בצ’אט ועוד.
  • כללי כתיבה במייל: איך אומרים שלום ולהתראות, מה כותבים/לא כותבים, צירוף תמונות ואייקונים, מה מתאים לכתיבה במייל ומה לשיחה, כמות מיילים סבירה ועוד.
  • כללי כתיבה בפורום הכיתתי/גוגל קלאסרום: תגובה ביחס למשימות לימודיות (בלבד), תגובות מכבדות ומפרגנות, אופן שאילת שאלות, על מה מגיבים ומה לא ועוד.
  • כללי שמירה על פרטיות: סיסמאות, שיח עם אנשים לא מוכרים, התראה על אנשים זרים בשיעורים או בפורום הכיתתי, שמירה על פרטיות החברים לכיתה.
  • אחריות ללמידה: הודעה למחנכת על אי כניסה לשיעורים הדיגיטליים, כניסה אחת ביום לפחות למערכת הלמידה הממוחשבת, אופן סימון משימות שביצעתי/לא ביצעתי, עזרה לחברים.
  •  

להרחבה על כללי התנהגות במרחבים דיגיטליים:

שיתוף:

אוהבים מה שאתם רואים?

רוצים לקבל עוד דברים טובים במייל?

הירשמו ונדאג שתישארו מעודכנים!
דילוג לתוכן