פתקי
מיפוי

חינוך לערכים והכיתה
כקבוצה חברתית

פרקטיקת פתקי מיפוי מצב חברתי

עריכת מיפוי כיתתי בתחום החברתי רגשי בעזרת תהליכים רפלקטיביים של התלמידים, נותנת הזדמנות לבחון ולבדוק את מצב הכיתה מנקודת מבטם. בעזרת שיטת מיפוי זו יכולה המחנכת להיחשף למצבים חברתיים שונים המתרחשים בכיתה, ולהפעיל תוכניות חינוכיות על מנת להביא לשיפור באקלים הכיתתי.

מטרות:

התאמה לגילאים:

כיתות גבוהות (ד'-ו')

מתי בשנה:

כל השנה

איך מתבצע?

כתיבה אישית של תלמידים של נקודות לשימור ולשיפור של מצב חברתי או רגשי בכיתה. בעקבות כתיבת הפתקים נוצרת הזדמנות לשיחות אישיות עם התלמידים על דברים אותם כתבו, ליצירת  שיח כיתתי בעניין חברתי או להתערבות של המחנכת ביצירת מענים חברתיים. למשל: יצירת הזדמנויות לחיבורים חברתיים חדשים בין ילדים.

המחנכת מגדירה לתלמידים את הנושא עליו מדברים. למשל: "התנהגות בטיול השנתי", "התנהגת חברתית של הכיתה בהכנת יריד פורים", "קבוצות וחברויות בין תלמידים בכיתה". לאחר מכן מחלקים להם פתקים בשני צבעים ומנחים אותם לכתוב על פתק אחד דברים טובים ("לשימור") ועל פתק שני דברים לא טובים ("לשיפור"). הפתקים יכולים להיות אנונימיים או עם שמות התלמידים. אנונימיות מאפשרת כתיבה חופשית יותר של התלמידים.

לאחר הכתיבה המחנכת אוספת את הפתקים וקוראת אותם. לבחירתה האם להקריא חלק מהפתקים בכיתה או לשמור לעצמה. במידה והיא בוחרת להקריא, עליה לבקש את אישור התלמידים לכך או להקריא ללא שמות התלמידים. על המחנכת לפעול ברגישות ולוודא כי הפתקים שנבחרו להקראה אינם מסגירים את אחד התלמידים או יכולים ליצור אי נעימות בין התלמידים בכיתה.

ניתן לעשות מיפוי אחת לתקופה (אחת לחודש, לפי סיום מחצית, לפני יציאה לחופשה), או על פי צורך.

דוגמאות לנושאים ושאלות מנחות:

  • ההרגשה שלי בכיתה: מה אני אוהב בכיתה/ מה מפריע לי
  • החברים שלי בכיתה: חברים שאני מרגיש קרוב אליהם/ חברים שאני רוצה להכיר
  • המצב החברתי בכיתה: מה טוב בכיתה שלנו? מה אפשר לשפר בכיתה שלנו?
  • סיכום פרויקט חברתי: מה עבד טוב? מה עבד לא טוב?
  • מה השתנה בכיתה שלנו: מה היה המצב בתחילת השנה ואיך המצב היום?

לעוד דוגמאות והרחבה על פרקטיקת פתקי מיפוי מצב הכיתה:

"הרבה פעמים אני מנסה לנטר את המצב החברתי בכיתה. אני מחלקת להם פתקים ומבקשת מהם לכתוב 3 דברים טובים בכיתה שלנו ו 3 דברים שהם טעונים שיפור. ככה אני מנטרת את המצב הרגשי והחברתי שלהם. אני עושה את זה בצורה ספונטנית. הם יודעים שזה ביני לבינם וזה אישי".

 (עינת, מחנכת כיתה ה', בי"ס הניסויי, ירושלים)

שיתוף:

אוהבים מה שאתם רואים?

רוצים לקבל עוד דברים טובים במייל?

הירשמו ונדאג שתישארו מעודכנים!
דילוג לתוכן