מפגש עם
ההורים

קשר עם הורים

פרקטיקת מפגש עם ההורים כאמצעי ליצירת קשר חיובי

במהלך שנת הלימודים מתקיימים מספר מפגשים בין הצוות החינוכי והורי התלמידים. יצירת קשר חיובי וקרבה במהלך מפגשים אלו הינן תנאי חשוב והכרחי כדי להביא לקידום והעצמה של התלמידים. במהלך המפגשים חשוב ליצור תחושה נעימה, לנהל שיחה מקרבת עם ההורים, לתת מקום למחשבות, רגשות ודעות שונות ולאפשר קבלת החלטות משותפת לטובת התלמיד.

מטרות:

התאמה לגילאים:

כל הגילאים

מתי בשנה:

מועדים קבועים לאורך השנה (תחילת שנה, מחצית, סוף שנה)

איך מתבצע?

בתחילת שנת הלימודים מתקיימת אסיפת הורים, מפגש בו כלל הורי הכיתה מתכנסים יחד ונערכת שיחה עם מחנכת הכיתה. זה המקום להיכרות עם המחנכת, לשיתוף ב”אני מאמין”, לתיאור מה מצופה ומתוכנן במהלך השנה, וליצירת תיאום ציפיות עם ההורים לגבי דרכי התקשורת. באסיפת הורים זו נהוג גם לבחור את וועד הכיתה.

דגשים לקראת קיום אסיפת הורים (כלל הורי הכיתה יחד):

 • היכרות – אם מדובר בשנה הראשונה של המחנכת בכיתה, חשוב להציג את עצמך, לספר, לשתף ב”אני מאמין”, מה הדברים החשובים, תיאום ציפיות ועוד.
 • הצגה ויזואלית – כדאי ללוות את אסיפת ההורים במצגת אותה אפשר אחר כך לשלוח ולשתף את ההורים.
 • זמנים וסדר – על מנת לייצר אמון וקשר חיובי, חשוב לכבד את זמן ההורים שהגיעו, להתחיל בזמן ולסיים בזמן, לא להאריך מעבר למה שנקבע מראש.
 • קשר הורים תלמידים – כדאי לחבר את התלמידים לאסיפת ההורים, להודיע להם שהאסיפה מתקיימת, להכין יחד איתם מכתב קטן או שלט להורים כשהם יגיעו בערב. אפשר גם להכין עם ההורים ברכה קטנה אותה ישאירו לילדים.
 • זמן לשיחות אישיות עם המחנכת – כדאי להשאיר זמן בתום האספה לשאלות ובקשות אישיות של הורים.

פעמיים בשנה, לפני המחצית ולפני סיום השנה, מתקיימים ימי הורים או מפגשי הורים (לכל בית ספר מינוח אחר). אלו ימים בהם כל הורה מגיע יחד עם התלמיד ונערכת שיחה אישית. מפגש זה הינו המקום לשתף ולספר על מצבו של התלמיד בהיבטים השונים: לימודי, חברתי, התנהגותי ורגשי. מפגש זה הינו חשוב ומשמעותי ליצירת שותפות בין ההורים, המחנכת והתלמיד במטרה לקדם את התלמידים בהיבטים השונים. חשוב מאוד להגיע מוכנים ליום זה, לשתף את התלמידים בדברים השונים ולמצוא את הדרך הנכונה לחזק ולהעצים את התלמידים במפגש זה.

דגשים לקראת קיום יום הורים (מפגשים אישיים –הורים ותלמיד):

 • הצגת מסגרת הזמן להורים – להכין את ההורים מראש כי תהיה עמידה בזמנים, הורים שצריכים זמן רב יותר- לקבוע איתם פגישה בזמן אחר.
 • אווירה – כדאי ליצור אוירה נעימה בכיתה או במקום המפגש: כיתה מסודרת, פינת ישיבה נוחה בה כולם יושבים יחד ולא זה מול זה, כיבוד קל, טמפרטורה, ריח טוב, פרחים על השולחן ועוד.
 • הקשבה אמפתית וחמה – שימוש בשפת גוף, חיוך והקשבה אמיתית ופעילה, כדי לייצר הרגשה טובה אצל ההורים וחיבור למחנכת.
 • התייחסות לתהליכי הערכה בית-ספריים והכנת התלמידים למפגש – לפני יום ההורים מומלץ לשתף את התלמידים בדברים שעתידים להיאמר במפגש ולעבוד עם התלמידים יחד על ‘הערכה אישית’, אותה אפשר להציג ביום ההורים. להרחבה: הוראה והערכה דיאלוגית (פרקטיקה במאגר).
 • השיחה כטריאלוג – השיחה הינה שיחה בין שלושה שותפים: הורה-תלמיד-מחנכת. יש לתת לתלמידים מקום ומשמעות בשיח, לפנות אליהם בשאלות, לתת להם את האפשרות לספר על עצמם ולהתייחס לדברים שנאמרים. חשוב מאד לא לעשות את השיחה “מעל הראש” של הילד, ולהתייחס לנוכחותו בשיחה.
 • התייחסות לתהליכים ולעדכון קודם – מפגש ביום זה הוא לא הזמן או המקום “להפיל פצצות” על ההורים. במידה ויש תלמידים עם קשיים בתחומים שונים, חשוב שההורים יהיו מעודכנים בשוטף ולא רק ביום ההורים. (להרחבה: עדכון הורים פרטני שוטף).
 • העצמת חוזקות הילד – כדאי להתחיל ולסיים את השיחה בחוזקות של התלמיד.
 •  

לעוד דוגמאות והרחבה על פרקטיקת יצירת קשר וקרבה במפגש ההורים:

“באסיפת הורים בתחילת השנה אני תמיד מכינה הפתעה לילדים שההורים יוצרים, למשל כתיבת ברכות שנה טובה לילדים. אני מתעקשת עם ההורים שיכינו זאת לילדים. ההורים מרגישים שאני שותפה שלהם ודואגת לילדים,מהצד השני, זה מייצר עניין ואמון.”

(איילת, מחנכת כיתה ב’, בי”ס אלומות, באר שבע)

באסיפת הורים אני מנהלת שיחה ובה הצהרת מטרות: המטרה שלי ושל ההורים זו אותה מטרה: טובת הילד. יש כאן משולש. אם אין שיתוף פעולה אז הילד מפסיד.”

(תהילה, מחנכת כיתה א’, בי”ס שמרית אור, נתניה)

“ביום ההורים אני יוצרת סטינג נעים, מביאה כיבוד לילדים (סוכריה או וופל), אני נוהגת לשבת על השולחן של הילדים קרוב אליהם, בלי שולחן מפריד. תמיד אני מקפידה להתחיל עם החוזקות של הילד. לכל ילד יש חוזקות. אני נותנת דוגמאות ממשיות ממה שקורה בכיתה, מעבירה להורים מסר שיש ביני לבין הילדים היכרות טובה, שאני יודעת ומכירה אותה, בצורה הזאת נוצרת הקרבה. השיח הוא משותף עם ההורים, הם גורם מוסמך וקובע על ילדיהם וחשוב לי שנעבוד יחד.”

 (איילת, מחנכת כיתה ב’, בי”ס אלומות, באר שבע)

“את יום ההורים התלמידים מובילים. בגלל שאני בכיתה ו’ הדיאלוג מתקיים מול הילדים – השיקוף הוא לילד ולא להורה. יום ההורים הוא הזדמנות להראות להורים את הדיאלוג שנוצר עם הילדים שלהם. אלה הם רגעים משמעותיים גם מבחינת האמון וגם מבחינת לראות את התהליך של אותו ילד או ילדה. אני עושה תהליך הכנה עם התלמידים – תמיד יש תהליך הערכות ליום הורים – איך התלמידים חווים את עצמם,  איזה דברים הם חוו במחצית הזו. אלו יעדים הם הציבו לעצמם, האם השיגו או לא השיגו – שאלות מנחות.”

(מחנכת כיתה ו’, תל אביב)

שיתוף:

אוהבים מה שאתם רואים?

רוצים לקבל עוד דברים טובים במייל?

הירשמו ונדאג שתישארו מעודכנים!
דילוג לתוכן