מכתב
אישי לילד

ראייה ותכלול
הוליסטי של הילד

פרקטיקת מכתב אישי לילד

כלי משמעותי למתן משוב לתלמידים על התנהגות והתקדמות ביחס ליעדים אישיים. המכתב מאפשר למחנכת לתאר לילד תהליכים שעבר, לחזק אותו במילים חיוביות, לעודד אותו ולתאר לו את עצמו מנקודת המבט שלה. עבור הילדים קבלת מכתב אישי מהווה אירוע מרגש ומיוחד, במיוחד עבור ילדים עם דימוי עצמי נמוך. המכתב מאפשר יצירת קרבה בין המחנכת לתלמיד ונשאר כ"מתנה" לילד ולהוריו.

מטרות:

התאמה לגילאים:

כל הגילאים

מתי בשנה:

מחצית שנה, סוף השנה

איך מתבצע?

המכתב האישי מהמחנכת, הוא הרחבה של מה שהכרנו כ"ממני אליך".
המכתב יצורף לתעודת ההערכה, במחצית השנה ובסוף השנה.
יש מחנכות שיעדיפו לכתוב מכתב אישי רק בסוף השנה.

המכתב האישי משמעותי גם להורים, על כן כדאי מאד לשתף את ההורים ולעודד אותם לקרא את המכתב יחד עם הילדים. זוהי דרך לחבר את ההורים להוויה של התלמיד בבית הספר ולתהליך שעבר ולהיכרות עם הילד באופנים שהם לא מכירים.

מה כותבים במכתב אישי לילד?

  • תיאור התהליך שעבר במהלך השנה ואת ההתקדמות שלו בתחומים השונים (רגשי, חברתי ופדגוגי) מנקודת מבטה של המחנכת.
  • הדגשת חוזקות של הילד.
  • התייחסות לאירועים ולהישגים משמעותיים, מחוות בין תלמידים, שיתוף פעולה באירועים מסוימים, עבודות, תכונות, תחביבים, שיחות שהיו במשך השנה.
  • אתגרים שהילד עבר והאופן בו התמודד איתם.
  • עצות מהמחנכת לשנה הבאה וברכות להמשך הדרך.

"אני כותבת סיפור דרך אישי לילד וכשאני מעניקה את המסמך הזה, אני מרגישה שחלק מהלב שלי בפנים, זה מרגש אותי ברמה הזאת, יש מורות שרוצות לצרף ממתק או שיר ואני לא מרגישה צורך. אני זוכרת את זה גם בתור ילדה שקיבלתי תעודות כאלה וזו חוויה חזקה ביותר.

צריך את השיתוף פעולה עם המשפחות, אם הם יקראו את זה עם הילדים. כשהמשפחה קוראת את זה עם הילד, והיא רואה שהמחנכת רואה את הילד ומכירה אותו, זה פותח שער ויש אמון ונבנה מה שאת רוצה, זה פשוט עובד".

(ענת, מחנכת כיתה ב', בי"ס שבילי רעות, מועצה אזורית מנשה)

"אני מבקשת מהמובילה (מחנכת) לצרף לתעודה מכתב "אהבה". ואני אומרת להן: "אם אני לא מקבלת מכתב אהבה, אל תשלחו לי." תהיה שם כתיבה על איך אני רואה את הילד ולטעת בו אמונה לעתיד.  מה שעשינו השנה זה הקלטנו את עצמנו מקריאים את המכתבים האלה. זה היה עם QR – אפשר היה גם לשמוע את זה".

(טלי, מנהלת בית ספר)

שיתוף:

אוהבים מה שאתם רואים?

רוצים לקבל עוד דברים טובים במייל?

הירשמו ונדאג שתישארו מעודכנים!
דילוג לתוכן