מחברת
מקרבת

ראייה ותכלול
הוליסטי של הילד

פרקטיקת מחברת מקרבת

מחברת מקרבת היא מחברת בה הילד כותב על עצמו ובאמצעותה משתף את המחנכת בעולמו הפנימי ובתהליכים אישיים. באמצעות המחברת יכולה המחנכת לראות את הילד בצורה הוליסטית ורב מימדית. השיח הכתוב מאפשר יצירת קשר שונה משיח דבור, ומהווה דרך נוספת לייצר קשר עם לילדים. המחנכת מתייחסת לדברים אותם כותב או מצייר הילד במחברת. בכך מאפשרת המחברת לבסס אמון ופתיחות, להעמיק את ההיכרות עם הילד ולייצר קרבה ואינטימיות.

מטרות:

התאמה לגילאים:

כל הגילאים

מתי בשנה:

כל השנה

איך מתבצע?

לכל תלמיד מחברת המשמשת ככלי לתיעוד, כתיבה ויומן אישי. במחברת הילד כותב על חוויות שלו, דברים שהוא רוצה לתעד, וגם דברים שהוא רוצה לומר למחנכת. במחברת אפשר גם לצייר.

עקרונות לכתיבה במחברת מקרבת:

– יש להקדיש זמן קבוע במערכת, למשל: 10 דקות בסוף יום, זמן לאחר הפסקה, רבע שעה אחת לכמה ימים, שעה בסוף השבוע, בתוך שיעורי שפה או כחלק משיעורי כישורי חיים.

–  ניתן לחבר את הכתיבה במחברת לנושאים נלמדים ולקשר את הנושא לעולם הפנימי של הילדים. למשל: אם בשיעור שפה קראו טקסט על חיות מחמד, התלמידים כותבים על הקשר שלהם לחיות מחמד או על החיה שלהם.

המחברות נשארות בכיתה, והמחנכת קוראת את המחברות. המחנכת עונה לתלמידים וכותבת להם במחברות דברים שהיא ראתה במשך היום, הקשורים להתנהגות הילד, כגון: הצלחות, תקשורת בין אישית, התקדמות בלמידה, התנסות.

– בכל שבוע יקבלו כל התלמידים לפחות התייחסות אחת (כתיבה למספר תלמידים בכל יום).

התייחסות של המורה יכולה להיות בכמה רמות:

  • עידוד השיתוף ויצירת מוטיבציה להמשך כתיבה. “תודה ששיתפת אותי”, “כל הכבוד שכתבת על זה”, “ציור מקסים שמביע את הרגשות שלך”
  • הרחבה של החשיבה ופיתוח מודעות באמצעות שאילת שאלות. “איך הרגשת?”, “מה היית רוצה שיקרה אחרת?” “מה תשנה לפעם הבאה?”
  • התייחסות לכתב ושגיאות כתיב, באופן מדוד ורגיש וכזה שלא מעכב את הכתיבה והשיתוף.
  • מומלץ ליצור פורמט אחיד למחברות וחגיגיות, למשל: עיצוב בית ספרי, קישוט המחברות, משפט השראה על הכריכה. ניתן לכתוב לתלמידים בתוך המחברת משפטי השראה, כחלק מהעצמת התלמידים וחינוך לראיית החוזקות, אמונה עצמית ומוטיבציה.
  • המחברת היא אישית בין התלמיד למורה, ולא נחשפת להורים, אלא אם הילד מסכים או מבקש. חשוב בתחילת השנה לערוך תיאום ציפיות על המחברת: מה התפקיד של, למי מותר לקרא, מתי קוראים במחברת, מה חשוב.
  • כהתנסות של המחנכת וכמודלינג לתלמידים, מומלץ למחנכת לנהל מחברת מסוג זה גם לעצמה.

“המחנכת מנהלת את השיח בתוך היומן בתגובה על מה שהם כותבים. הן חיות את זה והן לומדות הרבה על הילדים דרך היומן הזה. הילדים יגידו למחנכות דברים שהם לא יגידו להורים.

גם למחנכות אנחנו מכינות יומן מסע. זו מחברת עם משפטי השראה, פתגמים, רשימת משימות, דפים ריקים לכתוב. הן משתמשות בזה הרבה פעמים לרפלקציה אישית. אנחנו לא יכולים לדרוש מהתלמידים לנהל יומן מסע אם היא לא עושה את זה בעצמה.

(תמר, מנהלת, בי”ס הרצל, חיפה)

“אני מנחה את התלמידים לא לכתוב במחברת שמות של ילדים אחרים. למשל אם ילד פגע בי אני לא כותב את השם שלו, אלא לספר על המקרה בכללי ואיך התמודדתי עם זה. הרעיון הוא לא מי פגע בי אלא מה היה ואיך התמודדתי ומה אני לומד מכך

(מחנכת כיתה ג’, תל אביב)

“זו מחברת רגילה שאנחנו עשינו לה עטיפה מיוחדת עם הלוגו של בית הספר, הילדים היו שותפים בעיצוב העטיפה. על הכריכה יש את שם המובילה (המחנכת) ושם הילד. זה מאפשר שיח פתוח, ומה שיפה בזה שזה שיח זורם“.

 (מנהלת בית ספר, נתניה)

שיתוף:

אוהבים מה שאתם רואים?

רוצים לקבל עוד דברים טובים במייל?

הירשמו ונדאג שתישארו מעודכנים!
דילוג לתוכן