למידה
והתפתחות

ניהול עצמי, שימור עצמי
ומניעת שחיקה

פרקטיקת למידה והתפתחות

תהליכי למידה והתפתחות חשובים לשימור עצמי, יצירת מוטיבציה ועניין. למידה תורמת להתפתחות אישית ומקצועית, ומאפשרת הרחבה של ידע, תחומי עניין ומקורות השראה. תהליכי הלמידה יכולים להיות באמצעים ובמוסדות פורמליים, וגם באמצעים בלתי פורמליים או בלמידה עצמאית מגוונת. למידה והתפתחות חשובים גם למחנכת כאדם וגם כדוגמא לתלמידים, כחלק מעקרון למידה לאורך החיים.

מטרות:

מתי בשנה:

לאורך השנה, על פי צורך ועניין אישי

מה הכוונה?

למידה תורמת להתפתחות אישית ומקצועית, ומאפשרת הרחבה של ידע, תחומי עניין ומקורות השראה. הלמידה היא “קודם כל עבור עצמי” והיא חלק מתפיסת למידה לאורך החיים (Life Long Learning), הנחשבת לאחד הכישורים החשובים בעידן בו אנו חיים. למידה והתפתחות אישית של המחנכת מהווה גם דוגמא אישית לתלמידים בנושא זה.

למידה מעודדת יצירתיות והתחדשות, יוצרת מוטיבציה ומרחיבה את הדעת. במידה והלמידה מתבצעת במסגרת קבוצתית, היא מאפשרת היכרות עם אנשים חדשים והרחבת מעגלי שייכות וקשרים חברתיים, ובכך מרחיבה את האישיות ומביאה להתפתחות אישית.

תחומי למידה אפשריים:

  • למידה הקשורה ישירות למקצוע החינוך וההוראה. למשל: אחזקה רגשית, הנחיית הורים, יצירתיות בהוראה.
  • למידה של תחומי דעת הקשורים בעקיפין למקצוע ההוראה. למשל: ניתוח ציורי ילדים, פיתוח תוכניות לימודים, קשיי קשב וריכוז.
  • למידה של תחומי דעת רחבים להרחבת אופקים והתפתחות אישית. למשל: תרבות אסיה, כתיבה, בודהיזם, הילינג, אמנות, שפה ועוד.

 

הלמידה יכולה להתבצע במסגרת השתלמויות, למידה ממורות.ים עמיתות.ים או באופן עצמאי. הלמידה יכולה להתבצע באפיקי למידה רחבים, פורמליים ולא פורמליים. למשל: למידה במוסדות אקדמאים, פסגות, מוסדות פרטיים, מורים פרטיים, קורסים דיגיטליים, קבוצות מקצועיות, פייסבוק, ערוצי יוטיוב מקצועיים, פודקאסטים, סרטונים ועוד.

לעוד דוגמאות והרחבה על למידה והתפתחות אישית:

“אחד הדברים שעשיתי כמחנכת, זה כל הזמן ללמוד, תמיד להתפתח מקצועית, תמיד הכנסתי עוד פדגוגיות חדשניות ודברים שקראתי עליהם. זה לא הפסיק אצלי מהיום הראשון שהתחלתי ללמד”.

(טובי, סגנית מנהל, בי”ס שכונתי שפירא, תל אביב)

תמיד לרצות להתפתח, להתקדם ולפתוח את עצמך לעולמות שונים, לא להישאר באותו מקום. בגלל זה התחלתי לעקוב באינסטגרם אחרי מחנכות מהעולם.

 כאיש מקצוע אתה תמיד צריך לשאוף להתקדם ולהתפתח, בשביל עצמי ולא בשביל התפקידים. בגלל זה גם התחלתי ללמוד לתואר שני, כדי שאני אתפתח ואעשיר את עצמי”.

(מחנכת כיתה ב’, גבעתיים)

שיתוף:

אוהבים מה שאתם רואים?

רוצים לקבל עוד דברים טובים במייל?

הירשמו ונדאג שתישארו מעודכנים!
דילוג לתוכן