גאווה
כיתתית

חינוך לערכים והכיתה
כקבוצה חברתית

פרקטיקת יצירת תחושת גאווה כיתתית

יצירת תחושת גאווה מחברת את התלמידים אל הכיתה ואל המחנכת ונותנת להם תחושת משמעות, שייכות ובטחון במקום בו הם נמצאים. תחושת הגאווה מבוססת על ההרגשה של התלמידים כי הכיתה היא קבוצה איכותית וחזקה הפועלת יחד וכי הם שמחים וגאים להיות חלק ממנה. תחושת גאווה מתפתחת תוך שימוש בסממנים כיתתיים משותפים, פרויקטים משותפים, עידוד ופרגון כחלק מהשיח הכיתתי.

מטרות:

התאמה לגילאים:

כל הגילאים

מתי בשנה:

כל השנה

איך מתבצע?

הצבת השייכות החברתית וגיבוש הכיתה כחלק מהמטרות החינוכיות השנתיות של המחנכת והסתכלות על הכיתה כקבוצה חברתית אחת, הפועלת כיחידה מגובשת ועצמאית. לשם כך יש להקדיש זמן לגיבוש ולחיזוק הגאווה הכיתתית, כחלק משגרת היום בבית הספר.

דרכים לחיזוק שייכות ויצירת גאווה:

  • יצירת סממנים לכיתה: בחירת שם לכיתה, סמל, הכנת דגל ושיר כיתתי, שירי מורל, מסורות קבועות.
  • גאוות המחנכת בכיתה: הנכחה בדיבור של הבחירה שלה בכיתה הזאת מכל הכיתות, הגאווה שלה בהם, בהתנהגות שלהם, ביחד של הכיתה “אתם הכיתה הכי טובה בבית הספר”, “אני כל כך שמחה שאני המחנכת שלכם, שאתם התלמידים שלי”.
  • הכיתה אל מול כיתות אחרות: באירועים וכינוסים של כלל בית הספר, תלמידי הכיתה מגיעים לבושים בצבע הכיתתי, מחזיקים דגלים כיתתיים, שרים יחד שירי מורל, מכינים כרזות ומעודדים זה את זה בתחרויות בית ספריות.
  • פרויקטים כיתתיים: פרויקטים משותפים של הכיתה, פרויקטים לימודיים, פרויקטים חברתיים, תרומה לקהילה (למשל: איסוף מזון, שוק קח תן).
  • נראות כיתתית: יצירת נראות כיתתית בתוך הכיתה, במסדרון הצמוד לכיתה או בפינה בבית הספר. למשל: פינת עציצים שהכיתה מטפחת, ספריית משחקים לשימוש בית הספר, יצירה משותפת של הכיתה למען בית הספר, עיתון הכיתה, תמונות של התלמידים מחוויות משותפות.

לעוד דוגמאות והרחבה על יצירת תחושת גאווה כיתתית:

“אני אומרת לתלמידים שלי כל הזמן “אני בחרתי אתכם”, “אני גאה בכם” האמירות האלה נותנות להם תחושה של ביחד ואפילו של עליונות של הכיתה, ייחודיות. תמיד אנחנו מגיעים עם מלא מורל, שירים כדי שהם ירגישו שהכיתה היא משהו מיוחד. התחושה הזאת משפיעה מאוד על המחויבות של כל תלמיד לכיתה, לחוקים שלה.”

(מנהלת בית ספר, תל אביב)

שיתוף:

אוהבים מה שאתם רואים?

רוצים לקבל עוד דברים טובים במייל?

הירשמו ונדאג שתישארו מעודכנים!
דילוג לתוכן