זמן שיתוף
פתוח

ראייה ותכלול
הוליסטי של הילד

פרקטיקת זמן שיתוף פתוח (ב-Zoom)

בזמן למידה מרחוק אפשרויות המחנכת לפגוש ולראות את הילדים מצטמצמות. זמני ההפסקות והזמנים הלא מוגדרים בהם מתקיימות אינטראקציות בין המחנכת ובין התלמידים, פשוט לא קיימים. זמן פתוח מאפשר למחנכת לראות את התלמידים, לשמוע על מצבם ולהבין את הצרכים הייחודיים שלהם למצב הלמידה מרחוק. זמן זה מאפשר לתלמידים מרחב ליצירת קשר עם המחנכת, שיתוף ונוכחות משותפת. אפשרות זו מחזקת לתלמידים את ההרגשה שהם לא לבד, שמחנכת נמצאת בשבילם ושהם בטוחים ושייכים.

מטרות:

התאמה לגילאים:

כל הגילאים

מתי בשנה:

בתקופות של למידה מרחוק, כל יום

איך מתבצע?

בימים של למידה מרחוק, לצד מערכת השעות הקבועה, יצירת אפשרות לתלמידים לזמנים פתוחים בזום שמטרתם שיחה חופשית, שאילת שאלות, שיתוף רגשי או נוכחות משותפת. זמנים אלה אינם מונחים על ידי המחנכת, כי אם מותאמים לצרכים של התלמידים.

הזמנים הפתוחים יכולים להתבצע בין שיעורים, בסוף שיעור או לפני שיעור, במסגרת שעה המוקדשת לזמן פתוח עם המחנכת, או בסוף היום.

המחנכת מיידעת את התלמידים על הזמנים הפתוחים ובזמנים אלה היא נמצאת בזום עם המצלמה פתוחה. מי מהתלמידים שרוצה להכנס, נכנס באופן חופשי ולא מחייב.

לעוד דוגמאות והרחבה על פרקטיקת זמן שיתוף פתוח:

 “יש הרבה יתרונות בזום – כי אני יכולה לתת שם יחס יותר אישי. בכיתה זה פורום כיתתי. בזום את יכולה להישאר עם ילד בסוף שיעור, את אומרת: כל מי שרוצה להישאר מוזמן. יש ילדים ממש ביקשו את זה. תמיד היו 3-4 ילדים שרצו להשאר איתי”.

“השארתי אותם אחרי הזום, הם ממש אוהבים את זה – הם מרגישים שנתתי להם תשומת לב, שהשארתי אותם “על חשבון ההפסקה שלי”. הם היו עושים איתי זומים אישיים – הם יזמו את זה. הם ביקשו את זה.  גייסתי בהקשר הזה גם את ההורים, כתבתי להם ואמרתי להם שאני זמינה אליהם”.

הזמן הזה היה האפשרות שלהם להתבטא. לפעמים גם שמענו שיר או שיחקנו משחק ביחד”.

(עדי ורחלי, מחנכות כיתה ו’, כרמית, מחנכת כיתה א’)

שיתוף:

אוהבים מה שאתם רואים?

רוצים לקבל עוד דברים טובים במייל?

הירשמו ונדאג שתישארו מעודכנים!
דילוג לתוכן