התנסות

חינוך לערכים והכיתה
כקבוצה חברתית

עקרון התנסות ואפשרות לטעויות

הכיתה מהווה מרחב להתנסות חברתית ערכית. הכיתה ובית הספר מדמים במידת מה את החברה, בה יש נורמות התנהגות, חוקים, חובות וזכויות. התלמידים נמצאים יום יום עם קבוצת השווים שלהם, כאשר כל יום מזמן שלל אינטראקציות חברתיות, מהן ניתן ללמוד. הזירה הבית ספרית היא זירה מוגנת בה אפשר לטעות וללמוד מטעויות, והיא צריכה להיות כזו שיכולה להכיל את הטעויות, כחלק מתהליך הלמידה והחיברות של הילדים. 

הילדים בבית הספר היסודי נמצאים בשלב גיבוש הזהות שלהם, וטבעי כי כחלק מתהליך זה ישאלו שאלות, ימתחו גבולות, יתנסו, יטעו, יחוו הצלחות וכישלונות.

תפקיד המחנכת בהקשר לעקרון זה הוא לאפשר את ההתנסויות המגוונות של התלמידים במצבים חברתיים וערכיים, בין אם בינם לבין עצמם, בין אם מחוץ לכיתה בתוך בית הספר, או מחוץ לבית הספר אל מול הקהילה והסביבה.

כדי לחנך לערכי דרך ארץ, צריכה המחנכת ליצור מרחב בטוח בו יכולים התלמידים להתנסות ולטעות, לדבר באופן פתוח וחופשי ולשאול שאלות קשות.

השיח בין המחנכת לילדים יהיה כזה המאפשר ומכיל “טעויות” של התלמידים, בהקשר להתנהגות ערכית, שיח המבוסס על למידה, ולא על ענישה. 

במקרים בהם יש פגיעה חמורה בערכים או באדם אחר בבית הספר, אופן ההתייחסות יהיה שונה ולא תתאפשר קבלה של התנהגות אלימה או פוגענית.

שיתוף:

אוהבים מה שאתם רואים?

רוצים לקבל עוד דברים טובים במייל?

הירשמו ונדאג שתישארו מעודכנים!
דילוג לתוכן