גמישות, רכות
ושחרור שלמות

ניהול עצמי, שימור עצמי
ומניעת שחיקה

פרקטיקת גמישות, רכות ושחרור שלמות

גמישות, רכות ושחרור שלמות מאפשרים למחנכת מרווח נשימה, קבלה עצמית ומפחיתים עומס ולחץ.  כל אלה הם חלק מתהליכים פנימיים ומודעות אישית של המחנכת והם כרוכים בשחרור של תפיסות, עקרונות או גבולות ברורים ונוקשים שהמחנכת מציבה לעצמה ולתלמידים.

מטרות:

מתי בשנה:

לאורך השנה

מה הכוונה?

הכוונה בגמישות ורכות היא לזרום עם דברים שקורים, גם אם לא היו מתוכננים וגם אם לעיתים מתנגשים עם תפיסות, עקרונות ורצונות של המחנכת. הכוונה היא ל"עיגול פינות" כשצריך, שחרור שליטה וקבלה של שינויים. הגמישות מתבטאת בשחרור מהשאיפה לשלמות בכל היבטי התפקיד, וגם מהדמות האידיאלית של מחנכת (כל אחת בעיני רוחה) ושחרור הצורך לשליטה מלאה בכיתה, בתלמידים ובתהליכים שקורים לאורך השנה.

בנוסף, הבנה של המחנכת שהיא לא יכולה להיות אחראית על כל מה שקורה לילדים והיכרות עם מגבלות האחריות. ישנם תהליכים משלימים ומשמעותיים לחיי הילד שהם מעבר לחיי בית הספר, הקשורים בסביבת הילד, וכן תהליכים שקשורים באישיותו של הילד ובאתגרים שהם מעבר ליכולות בית הספר והמחנכת.

היכולת להכניס גמישות ורכות מבוססת על תהליכים פנימיים ומודעות אישית גבוהה של המחנכת. במסגרת אלה חשובלכל מחנכת להבין מה חשוב, מה עקרוני, מה מהותי, על מה אפשר לוותר ועל מה כדאי להתעקש ולא להתגמש.

"בשנים הראשונות בהוראה היה לי מאד חשוב שיהיה שקט בכיתה. היה לי את הלחץ של תלמיד להשליט משמעת. היום אני מבינה שהרעש הזה, זה חלק מהלמידה – למדתי לשחרר ולהיות גמישה יותר בהקשר הזה. הניסיון עושה את שלו – משנה לשנה צברתי עוד ניסיון, מכל שנה אני לומדת עוד ומתפתחת.

(מחנכת כיתה ב', ירושלים)

"להבין שלא תמיד הכל באחריותי ואני לא יכולה תמיד להציל את העולם. להגיד לעצמי שעשיתי את מה שאני יכולה וזה מספיק".

(ליאת, מחנכת כיתה ד', בי"ס אלומות, באר שבע)

"נהייתי יותר רכה בהיבט של לזרום, גם מול תלמידים, ומשהו בגישה שלי השתנה. פעם היה לי נורא חשוב שהתלמידים יגישו עבודה בזמן, זה היה חלק מהציון. אני מבינה היום שזה לא הדבר המהותי. אני מבינה שיש מקום לגמישות ועדיין להציב גבולות ועדיין למצוא את האיזון."

(נעה, מחנכת כיתה ח', בי"ס בן גוריון, גבעתיים)

אוהבים מה שאתם רואים?

רוצים לקבל עוד דברים טובים במייל?

הירשמו ונדאג שתישארו מעודכנים!
דילוג לתוכן