זמן למידה
עצמאית

חינוך הוגן, שוויון הזדמנויות
ומיצוי פוטנציאל

פרקטיקת זמן למידה עצמאית מובנה בסדר היום

זמן למידה עצמאי מאפשר תכנון הוראה מותאמת לצרכים שונים, לאינטליגנציות שונות ולהעדפות למידה של תלמידים. בכך היא מהווה מענה לדיפרנציאליות ולמיצוי פוטנציאל. זמן זה מובנה מבוסס על רשימת משימות מובנית לתלמידים והכוונה של התלמידים לתכנון עצמאי של הלמידה. הלמידה העצמאית מבוססת על הקנייה והוראה מפורשת המתבצעת לכל הכיתה יחד בתחילת השיעור או יחידת הלימוד, ולאחריה זמן עבודה עצמאית. בזמן זה המחנכת מכווינה ועוזרת לתלמידים או לקבוצות ומקדישה זמן פרטני לתלמידים.

מטרות:

התאמה לגילאים:

כל הגילאים

מתי בשנה:

מתחילת השנה, לאחר היכרות עם הילדים ומיפוי צרכים, לאורך כל השנה.

איך מתבצע?

מחנכת הכיתה בונה את יום הלימודים באופן כזה שבו יש זמן מובנה ללמידה עצמאית של התלמידים, המנוהל באמצעות רשימת משימות. מרחב זמן זה נע בין 2-4 שעות לימוד.
זמן למידה עצמאי זה יתבצע לרוב לאחר זמן לימוד משותף, בו תתבצע הקניה. ההקניה מבוססת על לימוד כללים, קריאת טקסט או צפייה בסרטון לימודי, לימוד של ידע חדש הנוגע לתחום הלימוד או לפרויקט חקר, הסבר של המורה על אופן ביצוע של משימה חדשה או חזרה של המורה על אופן ביצוע משימות מוכרות. זמן הלימוד המשותף יקרה לרוב בבוקר או בתחילת השיעור, ואורכו כחצי שעה-שעה.

עקרונות לניהול זמן למידה עצמאי:

 • רשימת משימות לתלמידים והפנייה למשימות: דפי עבודה, עמודים בחוברת, כרטיסיית משימות, משחק לימודי. רשימת המשימות יכולה להיות שבועית או יומית.

  ניתן להציג לתלמידים  את כל המשימות בתחילת השבוע, או לחשוף חלק מהן ובהדרגה לחשוף משימות נוספות, או בכל יום לפרסם את המשימות של אותו היום.

  חשוב כי המשימות בזמן למידה עצמאי יהיו משימות מוכרות ולא חדשות לתלמידים, בהיבט של המיומנות הנדרשת.
 • חלוקת המשימות על פי מחויבות ביצוע: חובה/רשות/העשרה.
 • חלוקת המשימות על פי רמות קושי: קשה/בינוני/קל. ניתן לסמן את המשימות בצורה יצירתית, למשל: פלפלים חריפים, כוכבים, פרצופים (מתאמץ, נינוח).
 • חלוקת משימות על פי מרחבי למידה: פריסה פיסית של המשימות ברחבי הכיתה או מחוצה לה, שבירת המבנה הרגיל של הכיתה ומעבר של התלמידים בין תחנות.
 • לוח תכנון אישי לכל תלמיד – התלמיד מתכנן לעצמו את השבוע או היום, מסמן לעצמו את המשימות שהוא רוצה לבצע, ובסוף היום מסמן לעצמו אם ביצע/סיים/סיים חלקית/לא ביצע. ניתן להוסיף גם שורה לכתיבה הסיבה (למשל: לא ביצעתי כי לא הספקתי, ביצעתי חלקית כי לא הבנתי)
 • שימוש בכלים דיגיטליים לניהול הלמידה: ניתן להשתמש בכלים דיגיטליים, גם כאשר הלמידה מתבצעת בכיתה (ולא מרחוק). יומן גוגל, גוגל קלאסרום, מסמכים שיתופיים, משימות בדרייב ועוד
 • ילדים מלמדים ילדים – ניתן לצוות ילדים חלשים לילדים חזקים ולהנחות אותם לביצוע משימות יחד
 • זמן פרטני למחנכת עם תלמידים – בזמן הלמידה העצמאית המחנכת יכולה לשבת עם תלמידים ספציפיים או עם קבוצת תלמידים, לנהל שיחות אישיות או לתת מענים פרטניים על פי צורך.
 • מעקב אחר התקדמות תלמידים – במהלך השבוע או בתום שבוע הלימודים, המחנכת אוספת את לוחות התכנון והמעקב של התלמידים, ובודקת את ההתקדמות. לאורם מתכננת את שבוע הלימוד הבא. את לוחות התכנון המחנכת מחזיקה לתלמידים עם התייחסות, הערות ומשוב. מומלץ מאד לערב את ההורים בתהליך הלמידה. ניתן להנחות את התלמידים לקחת את דף התכנון הבית, להראות להורים ולהחתים אותם ולהחזיר למחנכת.

"אני עושה את זה במשך 3-4 שעות רצופות בכיתה. הילדים יודעים שיש להם משימות לעשות, חובה, רשות, העשרה. יש כל מיני דברים שהם יכולים לעשות בשעות האלה- להיות בלי נעליים, לאכל מתי שהם רוצים, לצאת לשירותים. זה על משימות שהן חזרה ולא משהו חדש. המטרה של זה היא לעודד עצמאות ובחירה ומיומנות ניהול עצמי.

בהתחלה נתתי הרבה משימות. היום אני נותנת משימה אחת חובה בשפה, אחת בחשבון וכל היתר זה בחירה. זה נלווה לשינוי שעשינו של הצורה של הכיתה שעשינו שינוי, אין לנו כיסא ושולחן לכל ילד, הילדים נעים במרחב הכיתה.

לי בזמן הזה יש זמן יחסית פנוי לתת עזרה לתלמידים שלא מקבלים את המענה, או לקחת לשיחה אישית או שיחה על משהו חברתי. זו דרך שאני מצליחה להגיע לתלמידים – אני מרגישה שהספקתי את מה שלא הספקתי כל השבוע".

(ענת, מחנכת כיתה ב', בי"ס שבילי רעות, מועצה אזורית מנשה)

הצעה למבנה יום המבוסס על למידה עצמאית:

פתיחת יום (חברתי) – חצי שעה

זמן הקנייה/לימוד משותף – שעה

זמן למידה עצמאית – 2-3 שעות

שיעורים מקצועיים/שיעור מסכם/שיעור חינוך

בזמן הזה אני עוברת בין הילדים שקשה להם, מצמצמת להם משימות, מתאימה את ההוראה כדי שלא יהיה להם עומס. אני יכולה למשל במשימה שצריך לעשות 5 שלבים ללחוש להם באוזן שהם צריכים לעשות רק 3, ואני נותנת להם כך חווית הצלחה.

אני מתייחסת גם לתלמידים חזקים. עד עכשיו לא הייתי עושה את זה הרבה כי הילדים עם הקשיים שאבו ממני יותר, היה לי חשוב ליישר אותם עם הרמה. לילדים החזקים אני מקדישה זמן פרטני, ומחזקת אותם, מעשירה אותם בעברית ובחשבון".

(תמי, מחנכת כיתה ד', בי"ס אלונים, ראשון לציון)

מה זה דורש מבית הספר והמחנכת?

 • אוטונומיה של המורות על מבנה היום והשבוע
 • תכנון שבוע דיפרנציאלי – תכנון משימות לימודיות על פי רמות ויצירת מגוון אפשרויות
 • זמן בסוף השבוע לבדיקה ולמעקב אחר התקדמות תלמידים ומתן משוב
 • עקביות וחזרתיות – מבנה קבוע של יום, של אופן הצגת משימות, של דרישות

"כל משימה שאני נותנת מתווספת ללוח תכנון, והם מנהלים את הלוז שלהם מול המשימה הזאת.  יש לילדים דף מעקב והם מסמנים עליו, ולי יש לוח תכנון גדול.

למשל אנחנו פותחים את השבוע בטקסט חדש. כל יום הילדים מקבלים משימה שהם מכירים את האופי שלה. מקבלים למשל משימת ביאור מילים ביחס לטקסט, לכתוב שאלות על הטקסט, למצוא מאפיינים מבניים, שאלות הבנה על התוכן של הטקסט. 

אני לא מלמדת את זה כל יום, הם מכירים ויודעים את המשימות וזה היה מחכה להם. היסוד שחשוב כדי להחזיק את הסיסטם של זה זה החזרתיות, השינויים הם מינורים, ואם אני עושה שינוי אני עושה הקנייה על זה.

אני יודעת שיש ילדים שילכו תמיד למשימה המאתגרת – הבחירה היא שלהם. יש ילדים שיעשו את היותר מאתגרת ויש ילדים שיעשו גם את השאר.  פעם חשבתי שאני צריכה לשים לב לכולם, אבל היום אני מבינה שתשומת הלב צריכה להיות על אלה שלא מצליחים. הקו האדום שלי בכיתה זה שגם אם אתה לא לומד, אתה לא מפריע. אתה לא מייצר שיחות עם ילדים שכן עובדים ולא מפריע ללמידה של אחרים. כשילד כן בוחר לעשות משהו אני עפה עליו ומעודדת אותו".

(זהר, מחנכת כיתה ג', בי"ס אלונים, ראשון לציון)

עוד בתחום חינוך הוגן, שוויון הזדמנויות ומיצוי פוטנציאל

"בשיחה חשוב לי לתת מקום לילד ולתת לו לפתור את הבעיות בכוחות עצמו. הילד יכול להוביל את השיחה ואני לא צריך לפתור לו"

(רוני, מחנך כיתה ו', בי"ס חשמונאים, יפו).

אוהבים מה שאתם רואים?

רוצים לקבל עוד דברים טובים במייל?

הירשמו ונדאג שתישארו מעודכנים!
דילוג לתוכן