הדרכה פרטנית
להורים

חינוך הוגן, שוויון הזדמנויות
ומיצוי פוטנציאל

פרקטיקת הדרכה פרטנית להורים

הדרכה פרטנית להורים תתבצע לשם קידום הצרכים של הילד ויצירת שוויון הזדמנויות וחינוך הוגן. ההדרכה תתבצע על תהליכי למידה או תהליכים חברתיים, תמיכה במשימות של התלמידים או שימוש באמצעים דיגיטליים. 

מטרות:

התאמה לגילאים:

כל הגילאים

מתי בשנה:

לאורך כל השנה

איך מתבצע?

כאשר מדובר על הורים לילדים מאתגרים (מסיבות שונות) או שההורים עצמם חווים קושי מסוים (תרבותי, שפתי, חברתי, קוגניטיבי, כלכלי), תתבצע הדרכה פרטנית על תהליכים הקשורים בילד, לימודיים, אישיים או חברתיים. המחנכת היא זו שצריכה ליזום את המפגש להציע להורים, לאור העובדה שאלה לא יודעים או מתביישים לעיתים לבקש את העזרה.

ההדרכה יכולה להתבצע בבית הספר או בבית התלמיד, ביחידים או בקבוצות.

חשוב מאד לתת הנחיות מפורטות וברורות להורים, רצוי הנחיות כתובות. אם ישנם קשיי שפה, רצוי לכתוב בתרגום לשפת האם. לאחר מתן הנחיות או הדרכה, חשוב מאד לוודא את ההבנה של ההורים.

דוגמאות לנושאים להדרכה:

הדרכה על משימות בית, עזרה בעבודות חקר, הדרכה על הרשמה לאירועים, הדרכה על שימושי מחשב ותוכנות לימודיות הדרכה על התמצאות באתרים.

"בתקופת הלמידה מרחוק נתנו הדרכה פרטנית להורים על האתרים. איתרתי את מי שלא ידע, ראיתי מי לא נכנס והתקשרתי אליהם. חלק מההורים קיבלו מחשב מבית הספר, אז עשינו להם גם הדרכה. אנחנו יודעים שכנראה אם אין להם מחשב אז גם אין להם את המיומנות. צריך גם לתת הנחיות ברורות להורים על המשימות של הילדים. למשל: אני רוצה שהילד יהיה 20 דקות בתוך האתר הזה

חשוב מאד לברר הבנה של ההורים, כל שינוי וכל דבר שדורש משהו מיוחד, אני עושה שיחת טלפון, לברר שהם יודעים ושהם מבינים או מבקשת שיחזרו אלי כשהם מבינים. יש שכר לעבודה הזאת – ההורים מוקירי תודה על תשומת הלב".

(לבנת, מחנכת כיתה א', בי"ס שכונתי שפירא, תל אביב)

אוהבים מה שאתם רואים?

רוצים לקבל עוד דברים טובים במייל?

הירשמו ונדאג שתישארו מעודכנים!
דילוג לתוכן