המחנכ.ת
כמוביל.ת דרך

ניהול עצמי, שימור עצמי
ומניעת שחיקה

המחנכ.ת כמבוגר.ת משמעותי.ת ומוביל.ת דרך

מחנכות ומחנכי הכיתה בבית הספר היסודי נמצאים עם הילדים שעות רבות במהלך היום, ומהווים עבור הילדים כהורה והמבוגר האחראי עליהם בשעות אלה. תפיסת תפקיד החינוך כדמות הורית מעידה על האחריות הגבוהה בתפקיד, הכוללת דאגה לשלומם, רווחתם והתפתחותם של הילדים, כפרטים וכקבוצה.

תפקיד המחנך והמחנכת כמבוגר משמעותי משמעותו הכלה ותמיכה רגשית, הכוונה, הדרכה, יצירת מקום בטוח לילד להיות מי שהוא, להתנסות, לטעות ולהצליח, ובמקביל ליצור עבורו מסגרת ושגרת חיים בטוחה תוך הצבת גבולות.

“תפקיד החונך מחנך זה מעבר לכך שאנחנו כאן בכדי להעביר ידע, מטרת האם זה כמו רועה צאן, להוביל דרך, לתת להם לגלות בעצמם, לשאול את השאלות ולתת להם לענות בעצמם ולגלות את התשובות. תפקיד החינוך נמצא  בכל פינה או בכל שיעור. אני חושבת שהכותרת זה להראות את הדרך”

מחנך הכיתה הוא דמות משמעותית עבור התלמידים, מנטור, מדריך, מוביל, מכיל ומכוון. עמוד התווך של התלמידים, אשר בכוחו לבנות ולהשפיע על העולם הערכי של הילדים, לעצב את אישיותם ולהוביל אותם לגיבוש הזהות האישית ממקום של שוויון, כוח ובחירה חופשית

“להיות מחנכת כיתה זה להיות האמא שלהם, הפסיכולוגית שלהם, האחות הרפואית שלהם, להיות המנהלת והחברה ולהיות כל מה שהם צריכים בזמן שהם בבית הספר. אני מתייחסת אליהם כמו שהייתי רוצה שיתייחסו אל הילדים שלי

“אני מנסה להיות כתובת עבור התלמידים שלי, לייצר בטחון עבורם. מחנכת זו מישהי שמתייחסת ברצינות לכל דבר שמפריע, שמציק, שקורה, אישי, חברתי, לא משנה מה, שיש מי שרואה אותם”.

“המחנכת בבית הספר היסודי היא בעיניי בראש ובראשונה האמא של הכיתה. כזאת אני מרגישה אחראית לחינוך לערכים, לרווחתם של הילדים מבחינה חברתית ורגשית ולצמיחתם האישית והלימודית.  זה תפקיד של מבוגר מאד משמעותי שיש לילדים בגיל היסודי, מבוגר שצריך להיות סופר משמעותי עבורם, קצת אחרי ההורים שלהם. מבוגר שמסוגל לראות אותם על מי שהם באמת את החוזקות שלהם לתת מענה אמיתי לכל אחד על הדברים שהוא צריך או צריכה, ופשוט לגרום להם להבין שהעולם הזה זה מקום טוב שהם יכולים להצליח בו”.

אוהבים מה שאתם רואים?

רוצים לקבל עוד דברים טובים במייל?

הירשמו ונדאג שתישארו מעודכנים!
דילוג לתוכן