פרסומים ועדכונים

הכירו את המחקר: “מדוע תלמידים נכשלים? הקשר בין פדגוגיה לבין תפיסות הלומד והלמידה” (דצמבר 2022)

 מדוע תלמידים נכשלים?

שאלה מרתקת זו, ניצבת בבסיסו של מחקר שאנו מקדמים בקרן: “מדוע תלמידים נכשלים? הקשר בין פדגוגיה לבין תפיסות הלומד והלמידה”.
מחקר זה הנו חלק מתוכנית המחקרים של הקרן הכוללת 13 מחקרים אקדמיים יישומיים, כולם עוסקים בחינוך כיתה מזוויות שונות.
 
החוקר הראשי הוא ד”ר צבי בקרמן, מבית הספר לחינוך ע”ש שלמה (סימור) פוקס, האוניברסיטה העברית בירושלים, ומשך המחקר (שיצא לדרכו באוקטובר 2022) – 24 חודשים.
 
ראשית, המחקר מבקש לבדוק כיצד מחנכות ומחנכי הכיתה מסבירים לעצמם או לעמיתיהם תלמיד שנכשל (כלומר, מהם המקורות והסיבות לכישלון).
 
לאחר מכן, נבקש לבחון את השפה שבה מחנכי.ות הכיתה משתמשים על מנת לתאר את הכישלון, כדי לבחון אם שינוי בשפה ובאופני תיאור שונים – יובילו לפרקטיקות חינוכיות שונות.
כלומר, לבחון כיצד שינוי בשפה ובאופני תיאור שונים יובילו לאופן התמודדות אחר של מחנכי.ות הכיתה עם הכישלון בפועל של תלמידיהם, לחיפוש אחר פתרון מסוג אחר.
 
 
אנו מאמינים שלמחקר זה יהיו השלכות על הכשרת מחנכי.ות הכיתה – בכך שיציע תובנות על היתרונות והחסרונות הפוטנציאליים של השיח הטיפולי והפדגוגי, ויסייע לאלה שלא להיכנע לתפיסות דיכוטומית לגבי שפות חינוכיות שונות.
כשיזמנו את תוכנית המחקרים בקרן, עשינו זאת כי הרגשנו בחוסר בשטח – יותר מדי שאלות ספציפיות הנוגעות לפרופסיית חינוך הכיתה שנותרות ללא מענה. למעשה – פגשנו מעט מאוד מחקרים ייעודיים הקשורים בתחום חינוך הכיתה – זאת, על אף מורכבות וחשיבות תפקידם של מחנכי ומחנכות הכיתה בעיצוב עתיד ילדינו.
 
 
מטרותיהן של המחקרים הישומיים, הן לקדם דיון מבוסס מחקר על שאלות יסוד בנושא חינוך כיתה והחיבור לשוויון הזדמנויות, להרחיב את הידע האקדמי בתחום ולהנגיש אותו לעוסקים במלאכה – כשהמטרה הסופית היא קידום מעמד מחנכות ומחנכי הכיתה, מתוך ההבנה שהם והם סוכנות וסוכני השינוי שבכוחם להביא לצמצום פערים ולעודד שיוויון הזדמנויות בקרב ילדינו!
 
שיתוף:

אוהבים מה שאתם רואים?

רוצים לקבל עוד דברים טובים במייל?

הירשמו ונדאג שתישארו מעודכנים!
דילוג לתוכן